SMPJ 2019

Sezon lotniczy 2019 za nami. W chwili oczekiwania na 2020, zapraszamy do przeczytania relacji przygotowanej przez jedną z naszych szybowniczek z jednych z najważniejszych zawodów szybowcowych w Polsce, na których oczywiście nie zabrakło KNL Team:

W sierpniu po raz drugi wzięłam udział w SMPJ 2019 – Szybowcowych Mistrzostwach Polski Juniorów które ponownie miały miejsce w Lesznie. Z Aeroklubu Warszawskiego udało mi się wypożyczyć Juniora, zapakowałam go więc na wózek i 13 sierpnia już latałam na EPLS. 15 sierpnia zaczęły się zawody, Klasa Klub B była wyjątkowo liczna, więc i konkurencja była duża, a pogoda niczego nie ułatwiała 🙂 Niemniej jednak pokonaliśmy wszyscy wiele kilometrów nad piękną Wielkopolską, bywało że nasze loty kończyły się lądowaniem w jednym polu kilku szybowców i ściąganiem się z powrotem na lotnisko aż do trzeciej nad ranem. Bywało też baaardzo emocjonująco gdy ja osobiście zbierałam się znad pola w którym już wylądował kolega, z wysokości 200 metrów, i cieszyłam się niesamowicie gdy się udało. Udało mi się wylatać prawie 30 godzin i około 1000km tras, żal mogę mieć jedynie do pogody która jakby nie patrzeć, nie dopisała na zawodach tak jak powinna. Pewnej nocy zaskoczyła nas nawet wielką i silną burzą, która wywołała ogromny zamęt i popłoch i zmusiła wszystkich zawodników do sprawdzenia kotwiczeń swoich szybowców zanim uderzyła.
Krótko podsumowując, wszystkich zachęcam do latania szybowcami, szczególnie na zawodach przelotowych. To najlepszy sposób na zebranie doświadczenia i spędzenia tak dobrego czasu na lotnisku. Nasz KNL bardzo ułatwia wejście w progi szybowników, dlatego studentów Politechniki Warszawskiej zapraszamy na szkolenia szybowcowe, które co roku organizujemy 🙂
Dominika, członkini KNL