SyMELator 2

symelator1SyMELator2 to najdłużej rozwijany projekt KN Lotników. Historia symulatora rozpoczęła się w roku 2006 – istniał wtedy jeszcze projekt „SyMELator1” – było to zwykłe siedzisko szybowcowe umieszczone na konstrukcji z ciężkich płyt wiórowych wraz z kompletem sterownic.  Po sukcesie symulatora na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych (m.in. piknik lotniczy w Góraszcze) studenci wpadli na pomysł stworzenia bardziej „dojrzałego” symulatora. Na pierwszy rzut poszły przyrządy. Ówczesny student pierwszego roku MEiL Bartek Kulesza zaprojektował zewnętrzne przyrządy podłączane do komputera tak, że oddawały ruchy wskazówek wirtualnych przyrządów z ekranu. Następnym etapem w projekcie było pozyskanie kadłuba. Na początku października 2007 roku studenci udali się do Rybnika, skąd wrócili z kabiną szybowca Pirat.

DSC_0146

 

 

Obecnie projekt funkcjonuje w znacznie ulepszonej formie. Zastosowaliśmy oryginalne sterownice pozyskane z innego szybowca Pirat, do 2010r. wyświetlaliśmy obraz na trzech projektorach, teraz opieramy się na jednym 42-calowym ekranie. Działanie symulatora również zostało udoskonalone – ruch ze sterownic jest przetwarzany na popychacze, następnie sygnał wędruje do potencjonometrów, a kolejno do układu elektronicznego MJoy. Trymer, hamulec, drążek i ster kierunku działają na zasadzie sygnału analogowego, natomiast wyczep, nadawanie i hamulec na kółko – cyfrowego. Z sygnału cyfrowego korzysta również „panel instruktora”, za pomocą którego członek koła może obsługiwać symulator.

DSC_0071

 

 

Chociaż SyMELator jest już zaawansowanym symulatorem planujemy kolejne zmiany i poprawki. Na podstawie pracy inżynierskiej jednego z członków Koła (Rafał Jasina) wprowadzimy do kabiny imitatory przyrządów, które dodadzą realizmu i pomogą w naturalnym sterowaniu szybowcem.

 

Choć symulatorów szybowców w Polsce jest kilka, nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że nasz jest najlepszy. Członkowie Koła od samego zainicjowania projektu wykonywali go z wielką dbałością o szczegóły – przykładem może być malowanie szybowca, które naśladuje oryginalne, a nad wnętrzem pracował sztab ludzi, który z zastosowaniem profesjonalnych narzędzi takich jak szczoteczki do zębów, uzyskał unikalny wzór do złudzenia przypominający wnętrze prawdziwego Pirata. SyMELator2 ma też stosunkowo niewielkie rozmiary, co czyni go łatwiejszym w transporcie.

maleSC_0138maleWsiadając do SyMELatora2 można poczuć się jak w prawdziwym szybowcu zarówno pod względem estetyki wnętrza jak i działania szybowca. Nasze zdanie podzielają ci, którym udało się wypróbować jego działanie podczas licznych eventów.

Zapraszamy do kontaktu i współpracy.